donduakgun
2 Takipçi | 8 Takip
08 10 2015

İKRA

İKRA |  görsel 1

         Rabbimizin ilk emri OKU!(ikra) olmuştur. ‘Yaratan Rabbinin adıyla oku’ (Alak-1). Birçok kaynakda Peygamber Efendimizin okuma bilmiyorum dediği yer alır. Ömer Tuğrul İnançer Hocamızdan bu konuyu dinledim ve hak verdim. Peygamber Efendimiz okuma bilmiyorum demedi, okuyamıyorum demişti. Peki, okuyamadığı neydi? Kitap mı? Hayır. KÂİNATI okuyamıyorum demişti.

        Oku! Bir kitabı, bir ağacı, bir insanı… W. E. Channing’in de dediği gibi: ”Okumasını bilirsen, her insanın bir kitap olduğunu göreceksin.” Her insan değerlidir, okumasını bilene. Sokağa çık seyret, okumaya çalış insanları. Göreceksin her insanda ayrı bir telaş, ayrı bir hüzün ve mutluluk ya da kaygı. Bazılarının yüzünde yılların birikimi yazarken, bazılarında da geleceğe doğru yürümenin heyecanı, telaşı, ürkekliği yazıyor. Kimileri hayata dört elle sarılırken, kimileri bitkin, acıların altında ezilmiş durumda. “Okunacak en büyük kitap insandır” (Hacı Bektaşi Veli). Okumasını bilirsen insanları, daha az hata yapar, daha temkinli yürürsün hayat yolculuğunda. Sait Çamlıca’nın çok beğendiğim bir sözü var: “Oku’ emrini, ‘Diploma al’ diye anlamış olmanın bedelini, çok ağır ödüyoruz.”

      İstediklerim olmadığında boşlukta hissediyordum kendimi, bunalımları seçtim her defasında. Oysa anladım ki hayat boşa zaman ayırmayı kaldıramayacak kadar kısa. Sıkıntın olduğunda adına sen musibet koyarsın o hayır çıkar, bilemezsin. Okuyabiliyorsan şayet, sıkıntılarının sonucunu işte o zaman anlarsın hayır olduğunu.‘Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul’ (İnşirah/ 5-6-7). Boş kaldığın zaman hemen başka bir işe koyul ki her anın dolu dolu geçsin. Yaptığın her işle yenileyeceksin kendini. Geçen her dakikayla ölüme bir adım daha yaklaşırken, daha fazla artacak yapabildiklerin. Hiçbir şey yapamıyorsan şayet tefekkür et. Kâinatı oku satır satır. Gör bak ağaca yaprakları, meyveleri adedince nasıl tespih ettiğini. Bir düşün ilkbaharda nasıl deşarj olup, tekrar canlanıp yemyeşil hayata nasıl gülümsediğini. Sen de nefes aldığın her an tekrar gülümsemelisin hayata. İnatla, sevgiyle, tebessümle, sevinçle başlamalısın yeni bir güne.
       Tabiatta Allah’ı okumak… Her cisim Allah’ı anlatırken bizler gözlerimizi kapatıyoruz, kulaklarımızı tıkıyoruz, okumaktan kaçıyoruz. Oysa okuyabiliyorsan eğer daha hoş, daha lezzetli gelecek sana yaşamak. Okudukça varlığının gayesini idrak edebileceksin.

96
0
0
Yorum Yaz